Забележителности гр. Трявна

Музей за резбарско и зографско изкуство

/гр. Трявна - на 18 км. от с. Вонеща вода/

Специализираният музей в Трявна представя великолепни архитектурни паметници, уникални дърворезби и икони, и дарения на стари и съвременни художници, представени в общо 8 отделни музея. Неслучайно музеят се намира в Трявна. Тук се е зародила Тревненската художествена школа – най-старата в България. Тя възникнала на предела между 17-ти и 18-ти век и се развила в три направления – иконопис, дърворезба и строителство. Това са и трите основни занаята, които са практикували местните майстори.

Музеят на резбарското изкуство се помещава в старата Даскалова къща, прочута с резбованите слънца на таваните си, изработени от майстор и неговия ученик при първото българско художествено състезание. Построена е между 1804 и 1808г. от тревненския търговец Христо Даскалов за двамата му сина. Тя е типичен образец на ранновъзрожденската българска архитектура с богата украса. В музея са представени трите основни типа дърворезба – най-простата, т.нар. овчарска резба, резбата за украса на дома и най-красивата, но и най-трудна за изработване църковна резба, различни експонати от историята на града и колекцията от творби на самобитния майстор резбар Генчо Марангозов.

 

Даскаловата къща

/гр. Трявна - на 18 км. от с. Вонеща вода/

Даскаловата къща е една от най-красивите ранно възрожденски къщи, запазени до днес. Строена е от 1804 до 1808г. за двама от синовете на чорбаджи Христо Даскалов. Най-забележителното в нея са резбованите тавани в двете соби. Те са работени след облог между стария майстор и неговия калфа в продължение на шест месеца. Стаите се озаряват от лъчите на спокойното майско и горещото юлско слънце. Това благородно състезание се смята за първия български художествен конкурс. А кой е спечелил облога ще разберете, когато посетите това чудесно място. Строена е за двама от синовете на хаджи Христо Даскалов. При освещаването на къщата на Гергьовден 1808 г. майсторът Димитър Ошанеца  и калфата Иван Бочуковеца сключват облог и шест месеца работят великолепни тавани-слънца в двете одаи на дома. Слънцата галят и днес с лъчите си гостите в Даскаловата къща.

Тук през 1963 г. е открит единственият  по рода си Музей на резбарското изкуство, представящ развитието на най-старата възрожденска резбарска школа – Тревненската, като се тръгне от най-ранната овчарска резба, премине се през резбата, украсяваща дървото в архитектурата на къщите, домашните иконостаси – толкова обичани и майсторски изработени от тревненци, и се стигне до дълбоката и пластична резба, с която тревненските първомайстори красят църковни иконостаси, владишки тронове. Възстановката на резбарска работилница проследява подготвителния процес на дърворезбата, показан е резбарски инструментариум. Важен акцент на експозицията е дърворезбената колекция – скулптурни фигури на български царе, барелефи на български революционери, възрожденци, дело на един от известните тревненски майстори-дърворезбари Генчо Марангозов. В пристройката към къщата се помещава музея за резбарско изкуство.

 

Къща-музей на Ангел Кънчев

/гр. Трявна - на 18 км. от с. Вонеща вода/

Строена е в началото на ХІХ век. Роден дом на революционера Ангел Кънчев – сподвижник и верен помощник на Васил Левски при изграждането на вътрешната революционна организация. В този дом преминават само детските години на Ангел. Семейството се премества в гр. Русе и пред Ангел Кънчев се откриват възможности за добро образование. Но той се посвещава на свободата на отечеството си. „От сега вече А.К. остава с мене на нашата работа и докрай”, заявява през септември 1871 г. Апостолът, преценил отдавна качествата на младия Ангел Кънчев. Времето на съвместната им дейност е кратко - до самоубийството на Ангел Кънчев на 5 март 1872 г. Пламъкът на революционната борба го изгаря съвсем млад – на 22 години. Експозицията представя и участието на тревненци в национално-освободителните борби през Възраждането. 

 

Галерия Казаков

/гр. Трявна - на 18 км. от с. Вонеща вода/

Един от новите музейни обекти в Трявна, открити след 2000г. Галерия "Казаков" носи името на големия български художник Димитър Казаков - Нерон, свързал жизнения си път с Трявна, оставяйки на града над 500 от своите най-добри живописни творби. Галерията се използва за временни изложби, за представяне на популярни и по-малко известни, даровити художници, за тематични експозиции, дело на гостуващи музеи и културни институции. Димитър Казаков – Нерон е първият български художник, чиито картини може да се видят в Лувъра.

Share