Забележителности гр. Велико Търново

Архитектурно-музеен резерват "Царевец" 

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Крепостта Царевец е разположена край самия център на град Велико Търново. Тя е била главната българска крепост по време на Второто българско царство (1185 – 1393), когато Търново е столица на царството. През Средновековието хълмът, на който е ситуирана, е изцяло застроен с жилищни и административни постройки. Това е първото селище, построено на този исторически хълм, датира от късния халколит (4200 г.пр.Хр.). То продължава своето развитие през бронзовата епоха (IV-II пр. Хр.) и желязната епоха (XIII-I пр. Хр.), когато негови обитатели са траките. През V-VII на мястото на тракийското селище се намира Зикидева – най-големият град на Византийската империя в провинция Долна Мизия. Бива унищожен по време на аваро-славянските нашествия през VII в.

През IX в. възниква старобългарско селище, което се разраства по време на Първата българска държава. През XII в. започва изграждането на крепостта, запазена и до днес. Крепостта има три входа, като главният вход се намира в най-западната част на хълма. В централната част е разположен Дворцовия комплекс, който представлява сбор от постройки, обграден от вътрешна каменна стена, две бойни кули и два входа, от север и юг. Включва Тронна зала, Дворцова църква и царски покои.

Реставрацията на крепостта Царевец започва през 1930 г. и е завършена през 1981 г. в чест на 1300 години от създаването на българската държава. Там са царували царете Петър, Асен, Калоян и Иван Асен II.

Днес архитектурно-музейният резерват „Царевец” е уникално място за среща с миналото на България. Достъпът до всички обекти е улеснен от инфраструктурата, издържана в автентичен за пресъздадената епоха стил. Указателните табели дават допълнителна информация за предназначението и историята на обектите. Посетителите могат да се изкачат до върха на кулата камбанария, откъдето се открива гледка към града.

 

Аудио-визуален спектакъл "Царевград Търнов - звук и светлина"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Не пропускайте възможността да наблюдавате спектакъла „Царевград Търнов – звук и светлина” – една неповторима атракция, превърнала се в своеобразна емблема на града.
 Драматична музика, разноцветни светлини, светкавици, лазерни лъчи и звън от камбани са синхронизирани по уникален начин, за да разкажат бурната история на България. Потопете се в този мистичен свят, върнете се назад през вековете, преживейте моментите на възход и падение, битките с нашествиници, страданията на поробения народ и възторга на освобождението! Почувствайте магията на Търновград, озарен от величие и слава, превърнал се в синоним на българския дух и неизчерпаем извор на национална гордост!
 "Звук и светлина" се излъчва целогодишно, независимо от метеорологичните условия и може да бъде наблюдаван безплатно на официалните празници и на празниците на града от площада пред Царевец. Във всеки друг ден спектакълът може да се излъчи срещу заплащане, ако бъде направена заявка от индивидуални клиенти или организирани групи. Тогава спектакалът се наблюдава от специално построена за целта площадка с ограничен достъп.

Потопете се в този мистичен свят, върнете се назад през вековете, преживейте моментите на възход и падение, битките с нашественици, страданията на поробения народ и възторга на освобождението! Почуствайте магията на Търновград, озарен от величие и слава, превърнал се в синоним на българския дух и неизчерпаем извор на национална гордост!

 

Мултимедиен посетителски център "Царевград Търнов"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Мултимедийният посетителски център „Царевград Търнов“, популярен като "Музей на восъчните фигури", е разположен в близост до хълма Царевец, в самото сърце на старопрестолния град. В него, под формата на скулптури и стенописи са представени исторически личности и паметни събития от периода на Второто българско царство. Визуализира се живота на различните социални слоеве в средновековното българско общество – владетели, духовенство, болярска и войнска прослойка, занаятчии. 
Посетителите могат да се докоснат до богатата история на Търновград като символ на царственост, войнска слава и духовна мощ.

Посетителският център съдържа 29 скулптурни фигури, разположени на два етажа. Автор на концепцията за представяне на исторически личности е скулптoрът Борис Борисов. Пресъздани са сцени от българското средновековие и най-вече величието на Търновград през царуването на династията Асеневци. Посетителите могат да видят и фигурите на цар Калоян и цар Иван Асен II. Концепцията на музея е развита в няколко основни направления – представяне на царската и  на войнската слава, на духовността – развитието на книгите, на зографството и занаятите. Изключително интересна е сцената, представяща пленяването на Балдуин Фландърски от цар Калоян.

 

Светлинно триизмерно шоу

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/ 

Най-новата атракция, която можете да видите във Велико Търново е триизмерното светлинно шоу върху фасадата на художествената галерия „Борис Денев". Чрез 3D анимация върху сградата на галерията се пресъздават различни сцени. Спектакълът показва картата на България на три морета и още доста исторически моменти, свързани със старата столица. Музиката за светлинното шоу е написана от Ясен Велчев.

Продължителонстта му е 13 минути. Използват се 120 интелигентни осветителни устройства, 250 киловата конвенционално осветление, четири сървърни машини за обработката на видеото за 3D мапинга, седем монохромни лазера, два сини и един RGB и четири огромни проектора. Музиката е писана от Ясен Велчев и в нея са включени тъпани от Странджа, кавали и гайда. Анимациите за 3D mapping шоуто са вдъхновени от историята на Велико Търново.

 

Самоводска чаршия

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/ 

През втората половина на XIX век, когато възрожденско Търново започва да расте на запад от площад "Баждарлък", Самоводската чаршия се развива като стопански център. В пазарни дни идват селянки от близкото село Самоводене и върху постлани направо на земята чергици продават зеленчуци. Оформят се две улици с дюкяни, занаятчийски работилници и ханове. 
След Освобождението тази част от града дълго запазва традициите на Възрожденските занаятчийски чаршии. Архитектурния й облик оформят каменните дувари с големи двукрили порти, старите търновски къщи с джамали и чардаци и балкони над Самоводския пазар и улицата с красиви ковани железни парапети.

Старите традиции, свързани с тази част на възрожденския град и желанието за съживяване на народните занаяти, като част от художественото ни наследство довеждат до идеята за възстановяване на занаятчийската чаршия.
Изграждането на комплекса, който включва Самоводския пазар и чаршията, е част от програмата за развитие на Велико Търново, като исторически и туристически град в средата на 80-те години. Комплексът се състои от реставрирани възрожденски и следосвобожденски къщи от втората половина или края на XIXвек. Между тях е и родната къща на българския писател Емилиян Станев. В Комплекса е включен и един от най-интересните архитектурни паметници на нашето Възраждане – ханът на хаджи Николи, построен през 1858 г. от майстор Колю Фичето.

 

Хан "Хаджи Николи"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Хан Хаджи Николи се намира в сърцето на град Велико Търново. Ценен образец на монументална обществена архитектура от късния период на Възраждането. Обявен за Народна старина и архитектурен паметник на културата от Национално значение, той е емблематичен и сантиментално обвързан с историята и жителите на старата столица. Ханът “Хаджи Николи” е безспорен архитектурен шедьовър, построен през 1858 – 1862 година по поръчка на богатия търговец и активен участник в борбата за независима Българска църква - Хаджи Николи Минчев. Проектът и строежът са дело на гениалния самороден талант Колю Фичето, който създава пищна монументална сграда, която и до днес е сравнявана с венециански палат.

 

Археологически музей

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Археологическият музей във Велико Търново съхранява множество ценни находки, свидетелстващи за богатата история и културно наследство на този край на България. Сред безценните експонати на музея са и едни от най-старите златни находки в света. Уникалното златно съкровище от неолитната епоха е открито край Самоводене. Великотърновският археологически музей има една от най-големите колекции от керамични и глинени съдове в България, останали от Римската епоха, както и пластики от Бронзовата и Каменната епоха. В музея могат да се видят многобройни експонати, намерени при разкопките на средновековния град - златни и сребърни бижута, монети, рисувани керамични съдове, оригинални икони, сечива и оръдия на труда от кост. В Лапидариума на музея са подредени каменни статуи, архитектурни детйли и надграбни плочи от римско време. В същата сграда се намира и градската библиотека "Петко Рачев Славейков", чиято колекция от книги е сред най - богатите у нас.

 

Музей "Сарафкина къща"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Сарафкината къща се намира на улица “Гурко” във възрожденската част на град Велико Търново. Построена през 1861 г, тя е била предназначена за жилище и работно място на Димо Сарафина. По-известна с името на съпругата му Анастасия като къщата на Атастасия Сарафката или Сарафкитана къща. През 1965 г. е обявена за паметник на културата с национално значение. От 1981 г. Сарафкината къща е музеен обект, където се представят етнографски изложби.
Теренът, върху който е изградена е предопределил архитектурното й решение. Южната част, която е обърната към река Янтра е пететажна, а северната – двуетажна. Входът откъм улица “Гурко” е затворен с двукрила дървена врата. Той въвежда във входно антре. От източната му страна започва стълбище, което води към долните три етажа. Там се намират обслужващите помещения, складовете и зимниците. На юг първият етаж завършва с голяма отворена тераса, надвесена над реката.

 

Паметник "Асеневци"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Паметникът на Асеневци е уникален по своя замисъл, художествено и техническо изпълнение. Той е издигнат в центъра на старата столица Велико Търново, на скалистия нос на един от завоите на река Янтра, създаващ усещането за естествен амфитеатър. Паметникът е построен във връзка с националния юбилей, посветен на 800 годишнината от въстанието на братята Асен и Петър. В цялостната му композиция обаче са изобразени не само двамата братя като създатели и първи владетели на Втората българска държава, но и двамата най-видните представители на династията на Асеновци, превърнали България в най-силната държава на Балканите. Цар Калоян е третият брат, който сяда на български престол. Той се проявил като голям държавник, дипломат и особено като воин. През 1205 г. в битката край Одрин той разгромил  латинската армия и пленил самия император Балдуин. При царуването на цар Иван Асен ІІ, който е син на Асен, България завоюва огромни териториални разширения, граничещи с три морета. През 1230 г. в битката при Клокотница Иван Асен ІІ разгромил византийските войски и пленил императора Теодор Комнин с цялото му семейство.
Самият паметник на гордите царе се нарежда на второ място след Царевец по значимост. Фактът, че се намира край реката, долу в полите на Света гора, до Стамболовия мост и Държавната худовествена галерия, заобиколен от живописната растителност, го прави предпочитано място за разходки и отдих. Наблизо има красив парк, подходящ за почивка и отдих. Заставайки срещу конниците, наистина ще се впечатлите от тях. От това място се разкриват невероятни панорами към града, към Царевец и Света гора.

 

Църква "Св. Димитър Солунски"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Църквата се намира под североизточния склон на хълма Трапезица на десния бряг на река Янтра. Тя е най-старата и точно датирана средновековна търновска църква. Свързана е с обявяването на въстанието през 1185 г. под ръководството на болярите Петър и Асен за отхвърляне на византийското владичество. 
Църквата носи името на Свети Димитър, известен и като Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец. Роден е в Солун през ІІІ век. Когато родителите му умират, император Максимиан го назначава на висок военен пост със заповед да преследва християните. Покръстеният като дете Димитър обаче ги покровителства и насърчава разпространението на Христовата вяра. През 306 г. при завръщането си от поход от източната част на Империята, император Максимиан спрял в Солун и поискал от Димитър да се откаже от вярата си. Поради отказа му да стори това, Димитър бил хвърлен в тъмница, а впоследствие - прободен с копие.

 

Църква "Св. Четиридесет мъченици"

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Църквата „Св. Четиридесет мъченици” е построена и изографисана по волята на българския цар Иван Асен ІІ, в чест на голямата му победа над епирския деспот Теодор Комнин през 1230 г. В средата на ХІІІ в. около храма се създава царският манастир „Великата лавра”. Знаменитата търновска църква е център на редица важни събития. В нея се намират едни от най-емблематичните паметници на българската историческа памет – колоните на хан Омуртаг (815–831) и на самия цар Иван Асен ІІ с известните надписи върху тях. Използвана е една колона и от времето на хан Крум (803–814). При археологически проучвания проведени в манастирския комплекс са разкрити гробовете на редица видни личности от Средновековието. Най-голям интерес сред тях буди този на българския цар Калоян, починал при обсадата на Солун през 1207 г. След смъртта му българските войски пренасят тържествено тялото на владетеля в столицата, където той е погребан с държавни почести. В църквата се намират и гробовете на един от най-великите български царе Иван Асен ІІ и неговата съпруга Ана-Мария. В храма са се пазели мощите на св. Иларион Мъгленски. Тук е и гробът на св. Сава Сръбски. Делото на неговия живот е учредяването на самостоятелната Сръбска архиепископия (1219г.). Впоследствие мощите му са пренесени в Сърбия, но гробът му и сега продължава да е обект на поклонничество. Църквата “Св. Четиридесет мъченици” е свързана с редица събития от най-новата история на България, най-важното сред които е обявяването на нейната независимост на 22 септември 1908 г.

 

Къщата с маймунката

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Уникална Възрожденска къща е строена от майстор Колю Фичето през 1849 г. за нуждите на търговеца Никола Коюв. Нарича се „Къщата с маймунката“, защото точно над главния вход на къщата има съвсем малка, дори незабелижима от пръв поглед скулптура на седяща маймунка с плоча с надпис.
Украсата на къщата отвън е рядко срещана, забелязва се при много малко къщи във Велико Търново. Украсата представлява тухлени облицовки с изпъкнали фигури. Къщата се разполага на две улички, както и останалите търновски къщички, но е построена на изключително тесен терен - с лице около 6м. и дълбочина 15 м. Затова пък се издига високо нагоре, като се състои от 3 етажи. Като цяло къщата е представена от няколко помещения, складове, магазин и стаи за живеене, които били напълно достатъчни, за да задоволят претенциите и нуждите на българския търговец. Особено интересно е направен вътрешният вестибюл, който се намира на втория етаж, защото светлината до него достига от прозореца на тавана на горния вестибюл.

 

Родната къща на Петко Рачов Славейков

/гр. Велико Търново - на 28 км. от с. Вонеща вода/

Родната къща на Петко Рачов Славейков в град Велико Търново е реставрирана през 1971г. и е един от обектите на Регионален исторически музей. Пред нея е поставен паметник изработен от скулптора Благой Илиев.
Видният български поет, политик и публицист Петко Рачов Славейков е роден на 17 ноември 1827г. в град Велико Търново в дома на Рачо Казанджията. Всъщност раждането става в килия на храм "Св.Св. Кирил и Методий" на около 100м над къщата. Майка му, Пенка, умира при раждането, а детето е спасено по чудо. 

Share